İnsan beyni karar alma mekanizmasını kullanırken bir takım kriterlerin etkisinde kalmaktadır. Örneğin; müzikler, renkler, çizgiler, yazı tipleri… Renkler insanın karar verme mekanizmasını etkileyen önemli öğelerden biridir. Giydiğimiz kıyafetin rengi karşımızdaki insanda bambaşka etkiler uyandırırken, bir ürünün ambalajında kullanılan renk de satın alıp, almayacağımızı etkiler.

Pazarlama ve reklam sektörü için de renklerin önemi büyüktür. Renkler bir firmanın ya da bir ürünün kurumsal kimliği hakkında çok şey verir.

Renklerin İnsan Beynindeki Rolleri

Renkler genel anlamda insan beyninde 4 farklı rol oynar;

İçgüdüsel Rol : İnsana açlık, güç, karamsarlık, tazelik çağrıştırır.

Öğrenilen Rol : Trafik ışıklarının yaptığı çağrışımlar. Örn; yeşil ışıkta karşıdan karşıya geçmemiz gerektiğini öğrendiğimiz gibi.

Anlık Mesaj : Her renk insana anlık bir mesaj verir, sözlü iletişim dışında kalan en önemli iletişim kanalı da budur.

 

Kültürel Mesaj : Her kültürün temelinde bazı renklerin özel anlamları olabilir, logo tasarımlarında bu renk anlamlarını dikkate almak gerekir. Örneğin Arap kavimlerinde yeşil özel bir anlamı vardır.

 

RENKLERİN ANLAMLARI

Kırmızı: Kırmızı ateş ve kan rengidir. Enerji, savaş, tehlike, güç, aşk, açlık gibi duyguları harekete geçirmektedir. Duygulara güçlü şekilde hitap eden kırmızı bu sebeple trafik lambalarında, itfaiye arabalarında, söndürücüler üzerinde sıklıkla kullanılarak hem farkındalık hem de cesaret duygularının öne çıkmasını sağlamaktadır. Ayrıca açlık duygusunu da harekete geçirdiği için yeme içme sektöründe de kullanılır. Sık sık gittiğiniz fast-food restaurantların da neden hep kırmızı rengin kullanıldığını düşünmüş müydünüz?  Örneğin; burger king, kfc, arbys coca cola vb…

Mavi: Mavi gökyüzü ve denizin rengidir. Dinginlik, durağanlık, bilgelik, güven, doğruluk, cennet, huzur gibi kavramları ifade ederken kullanılır.Dinginlik, cennet gibi duyguları çağrıştırdığı  için sağlık, temizlik sektöründe kullanılır. Verdiği güven duygusundan ötürü büyük bankalarda ve üst düzey şirketlerde tercih edilir.

Yeşil:  Yeşil doğanın rengidir; doğallık, tazelik, üretkenlik, güvenlik duygularını çağrıştırır. Kırmızının tehlike alarmına karşın yeşil güvenliği temsil eder. Bu sebeple trafik ışıklarında veya bir şeyin doğru çalıştığını dijital olarak göstermek için kullanılır. Trafik lambalarında yeşil renk yol güvenli geçebilirsin mesajı verir. Ve doğallığı tazeliği de yansıttığı için gıda, organik ürünler, ilaç sektöründe de tercih edilir.

Kahverengi:  Ağaçları, sadeliği, sakinliği ve rahatlama mesajı da verdiği için kahve firmaları tarafından kullanılır.

Mor: Eski zamanlarda elde edilmesi zor bir renk olduğu için mor renk zenginlerin ayrıcalığıydı. Bu yüzden mor renk lüksü, varlığı ve parayı temsil eder. Ayrıca ılımlılık etkisi de olduğu için uykuyu çağrıştırır ve yatak odalarında mor renk tercih edilir. Örneğin duvarları açık lila-mora boyamak, mor renkli nevresim takımı tercih etmek gibi.

Pembe: Bu renk dişiliği ifade ettiği için, bebek kıyafetlerinde, kız oyuncaklarında tercih edilir. Barbie bebeklerin ambalajında hep pembe renk tercih edilir.

Beyaz: Beyaz mükemmelliğin, masumiyetin, ışığın, saflığın, barışın rengidir. Reklamcılıkta temizlik ve soğukluk için sıklıkla kullanılır. Yüksek teknolojik ürün tanıtımlarında basitliği belirtmek için, hastane, doktor ve steril ortam gerektiren firmaların web sitelerinde mutlaka kullanılır.

 

Siyah: Beyaz rengin tam tersi duyguları ifade eder siyah. Korkuyu,  karanlığı, ölümü, gücü, şıklığı temsil eder. Web tasarımında siyah diğer renkleri öne çıkarmasından dolayı yoğun olarak kullanılmaktadır. Gücü ve şıklığı temsil ettiğinden ötürü lüks araba ve giyim aksesuar markalarının logoların da tercih edilir.