Aşçı kimdir? Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre aşçı, yemek pişirmeyi meslek edinen kimseye denir. Peki, şef kimdir? Mutfağın önderi, lideridir.


Yemek yapmayı bilmek şef olabilmeyi sağlamaz. Şef olmak için teknik bilgiden çok daha fazlası gerekir. Şef, yaratıcı olmalıdır. Analitik düşünme, sorun çözme, ekip kurma, yönetme becerilerine sahip olmalıdır.Teknik bilgi ve tecrübelerini, kişilikleri ve yaratıcılıklarıyla birleştirebilen ve farklılık yaratabilen aşçılar ancak şeflik yolunda ilerleyebilirler. 20. yüzyılın en iyi şeflerinden biri tartışmasız Salvador Dali.

Dali’nin sanatında olduğu gibi aşçılığı ve şefliğinde de oldukça kendine özgü yaklaşımları var. Büyük aşkı, karısına ait Gala’nın “Akşam Yemekleri” adlı kitabının illüstrasyonlarını yaparken, ‘hors-texte’ ve ‘gastro esthetic’ gibi kavramları, yemek literatürüne armağan etmiştir.

Özellikle ‘gastro esthetic’ açıklarken ki şu sözlerini çok severim:
“Aslında sadece anlaşılabilir formda olan şeyleri yemeyi seviyorum. Eğer tiksindirici ve onur kırıcı ıspanak sebzesinden nefret ediyorsam, bu onun şekilsiz oluşundandır.”

Çoğu alanlarda olduğu kadar reklam filmlerinde de gerçeküstü izler bırakan Salvador Dali’nin, bir zamanlar 1892 ABD doğumlu moda dergisi Vogue’un kapaklarına hayat vererek; 30 yıllık bir dönem boyunca; Aralık 1939, Nisan 1944 ve 1946 & 1971 yıllarının Aralık aylarında yayımlanan Noel özel sayıları olmak üzere toplam dört Vogue kapağında imzası bulunan Salvador Dali‘nin dergi için tasarladığı kapaklar gerçekle bir bütünlük oluşturmaktadır.